Baner Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki


MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Centrum Edukacji Artystycznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Moniuszko - biografia, muzyka, ciekawostki, utwory


Informacja

Twórcy pierwszego Śpiewnika Unii Europejskiej zapraszają do głosowania na sześć piosenek, które będą w tym wydawnictwie reprezentować Polskę. Wśród nominowanych znajdują się tradycyjne pieśni, takie jak „Bogurodzica” czy „Na Wojtusia z popielnika” z tekstem Janiny Porazińskiej, a także popularne piosenki, takie jak „Jej portret” Janusza Kofty i Włodzimierza Nahornego czy „Wiosna, ach, to ty” Marka Grechuty.


Ponad 53 tys. osób z 23 krajów Unii Europejskiej zagłosowało dotychczas na piosenki, które będą reprezentować ich kraje. Zwycięskie piosenki w Polsce zostaną wybrane spośród 47 polskich utworów.


Sześć kategorii muzycznych zostało wybranych we współpracy z 17 akademiami i wydziałami muzycznymi z 14 państw członkowskich UE. Wśród sześciu kategorii piosenek wybranych przez 17 akademii muzycznych z 14 państw członkowskich znalazły się „Piosenki miłosne”, „Natura i pory roku”, „Wolność i pokój”, „Pieśni ludowe”, „Pieśni wiary” i „Piosenki dziecięce”.


Jak głosować?


Głosowanie odbywa się na głównej stronie http://www.eu-songbook.org. Karta do głosowania na polskie piosenki została przetłumaczona na język polski.


Na polskie piosenki głosować można do 28 lutego. http://www.eu-songbook.org. W lutym podobne głosowania odbędą się we Francji i Hiszpanii, gdzie studenci i wykładowcy konserwatoriów oraz chórzyści nominowali piosenki z własnego dziedzictwa narodowego.
Państwowa Szkoła Muzyczna