Baner Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki


Biuletyn Informacji Publicznej

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Moniuszko - biografia, muzyka, ciekawostki, utwory

Centrum Edukacji Artystycznej


Domowe Muzykowanie – zapraszamy na zajęcia on-line!

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na umuzykalniające zajęcia on-line dla dzieci w wieku 4-11 lat!


Podczas niedzielnych spotkań w ramach nowego cyklu edukacyjnego „Domowe Muzykowanie” poimprowizujemy wraz z prowadzącymi solo i w zespołach, skomponujemy muzykę do ścieżek elektronicznych, posłuchamy muzyki na żywo i stworzymy księgę partytur. Zajęcia odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom, a po zakończeniu zostaną udostępnione na oficjalnych stronach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na Youtube oraz Facebooku.Prowadzący: Dagna Sadkowska, Dorota Załęska-Soroka, Paweł Szamburski


26.04 „Prząśniczka” oraz romantyczne opowieści i ballady – g. 11.00 i 12.00


Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.


Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres edukacja@nifc.pl od 20.04.


Daty kolejnych spotkań: 3.05, 10.05, 24.05, 31.05, 7.06. Uwaga! Obowiązują zapisy na pojedyncze zajęcia. Rejestracje na kolejne spotkania rozpoczną się od poniedziałku w tygodniu, w którym są zaplanowane zajęcia.


W planach


Na portalach streamingowych (Spotify, Apple Itunes) oraz stronie Instytutu Chopina ukaże się niebawem pierwszy podcast Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – „Sztuka słuchania. Uchem filozofa”, który stanowi rejestrację wykładów pianistki i filozofki muzyki, prof. Anny Chęćki. Podczas wykładów prof. Chęćka połączyła myśl humanistyczną z refleksją inspirowaną neuroestetyką i neurobiologią. Pod jej palcami zabrzmiał także repertuar obejmujący utwory komponowane na przestrzeni czterech stuleci – od baroku po współczesność, wśród których nie zabrakło muzyki Fryderyka Chopina.


Niebawem ruszy także cykl „Domowe muzeum”, seria krótkich filmów adresowanych do dzieci w wieku 4-8 lat, w których animatorzy i przewodnicy muzealni będą opowiadać o obiektach znajdujących się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Domu Urodzenia Chopina. Prowadzący zaproponują widzom wykonanie związanych z nimi zadań.


Dla nieco starszych zostaną stworzone dwie inne serie filmów: „Lekcje słuchania” oraz „Sztuka słuchania”. Celem pierwszego ze wspomnianych cyklów będzie analizowanie twórczości Fryderyka Chopina z perspektywy wykonawcy, celem drugiego ‒ analiza z perspektywy słuchacza. Filmy także będą udostępniane nieodpłatnie na kanale YouTube, stronach muzeów na Facebooku, jak również stronie NIFC. W najbliższym czasie zostaną opublikowane kolejne materiały przeznaczone do domowego użytku dzieci. Wkrótce ukażą się druki edukacyjne „Chopin w listach” i „Chopin w rzeźbie”. Karty pracy to bogate zbiory zadań sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, zachęcające najmłodszych do zdobywania wiedzy i poszukiwania informacji, a także rozwijania umiejętności plastycznych. W zakładce materiały do pobrania na stronie Instytutu udostępnione zostaną także zadania do koncertu dla dzieci „Co iskrzy w operze Krakowiacy i Górale?”, zorganizowanego w ramach ubiegłorocznego Festiwalu „Chopin i Jego Europa”.
Państwowa Szkoła Muzyczna